Jaki rodzaj soczewek kontaktowych wybrać?

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na tryb noszenia, przeznaczenie lub materiał z jakiego zostały wykonane. Warto pamiętać, że szkło kontaktowe musi być dopasowane do wady wzroku i krzywizny oka, więc wybór konkretnego modelu musi być poprzedzone badaniem wzroku. Skutkiem noszenia źle dopasowanych soczewkę może być łzawienie, ból głowy i oczu a także nieprawidłowa ostrość widzenia. Z tego powodu bardzo ważne są przymiarki soczewek wykonanych z różnych materiałów i znajomość ich rodzajów oraz zastosowania.

Soczewki sferyczne

Jednym z kryteriów podziału soczewek jest rodzaj wady wzroku, do której są przeznaczone. Soczewki sferyczne są podstawowym i najczęściej wybieranym rodzaje soczewek kontaktowych, które stosuje się przy krótkowzroczności lub nadwzroczności. Ich kształt przypomina wycinek kuli, dostępne są w mocach dodatnich i ujemnych. Poszczególne modele soczewek sferycznych różnią się częstotliwością wymiany np. jednodniowe lub wielorazowego użytku. W tym przypadku można wybrać soczewki miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. 

Toryczne soczewki kontaktowe

Soczewki toryczne korygują wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności i mają dodatkowe parametry niwelujące zniekształcenia obrazu spowodowane astygmatyzmem. Występują w pełnej gamie dioptrii i trybów noszenia. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy zdecydować się na toryczne soczewki jednodniowe lub miesięczne. Soczewki kontaktowe toryczne gwarantują odpowiednie nawilżenie oka i doskonałe widzenie o każdej porze.

Soczewki progresywne

Progresywne soczewki kontaktowe zwane inaczej multifokalnymi są przeznaczone do korekcji starczowzroczności, która spowodowana jest postępującym wiekiem, najczęściej polecane są dla osób powyżej 40 roku życia. Na powierzchni soczewki progresywnej tworzone są dwa różne obszary korekcyjne odpowiadające za dwa różne problemy ze wzrokiem. W rezultacie uzyskujemy możliwość widzenia wyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Wróć