Jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych?

Dobry wzrok ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Powszechne obecnie wady skłaniają niektórych z nas do szukania specjalistycznych rozwiązań. Dzięki innowacyjnym soczewkom kontaktowym możliwe jest uzyskanie dobrego widzenia, bez wypływania na wygląd. Jednak jak prawidłowo ich używać, by spełniały swoją rolę?

Jak zakładać soczewki?

Zakładanie soczewek składa się z kilku ważnych kroków i jest naprawdę proste. Po pierwsze, należy umyć dokładnie ręce. Kolejny etap wymaga upewnienia się, czy soczewka jest odpowiednio ułożona i czy nie wywinęła się na drugą stronę. Najprostszy sposób, by to ustalić, polega na umieszczeniu soczewki na czubku palca i oglądnięciu jej pod światło. Jeśli wszystko jest dobrze, możemy przystąpić do właściwego zakładania. Konieczne jest szerokie otwarcie oka i przytrzymanie powieki palcami, aby ograniczyć mruganie. Warto pamiętać, że nakładanie przebiegnie o wiele prościej, jeśli skierujemy swój wzrok w górę. Przez kolejnych kilka sekund należy trzymać oko zamknięte, by soczewka w naturalny sposób ułożyła się na swoim miejscu. Pamiętanie o tych kilku podstawowych zasadach ułatwi nam korzystanie z soczewek kontaktowych i pomoże szybciej przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Higiena soczewek kontaktowych

Bardzo ważną kwestią jest higiena. Warto o niej pamiętać, nawet gdy jesteśmy bardzo zmęczeni lub się śpieszymy, bo jej zachowanie pozwoli nam podnieść poziom bezpieczeństwa. Nieprawidłowo wykorzystywana soczewka, może stać się pożywką dla bakterii, które następnie przedostają się do naszych oczu. Dlatego tak ważne jest, by zakładać soczewki przy pomocy czystych rąk. Soczewki, w czasie gdy ich nie nosimy, powinny być umieszczone w specjalnym pojemniku wypełnionym odpowiednim preparatem, a nie zwykłą wodą. Kolejny istotny element to wymienianie soczewek kontaktowych zgodnie z informacją, jaką znajdziemy na ich opakowaniu. Korzystanie z nich dłużej niż to zalecane może doprowadzić do zakażenia. Wymianie powinien podlegać także pojemniczek, w którym soczewki są przechowywane. I na koniec: raz dobrane soczewki, nie chronią nas przez całe życie. Regularne wizyty u specjalisty to konieczność.

Wróć